Digitális Edukációs Múzeumi Órák - DEMÓ 5
2022. február 9.
MMKM Vegyészeti Múzeum, Várpalota
A Vegyészeti Múzeum hazánk és a térség egyetlen szakmúzeuma, mely a magyar kémia és vegyipartörténet emlékeit mutatja be, hangsúlyt helyezve az iparág kiemelkedő eredményeire, jelentős személyiségeire. A múzeum állandó kiállításai négy részben foglalják össze a vegyészet történetét. A kiállítások visszanyúlnak az alkímiához és a kezdeti kémiai technológiákhoz, emléket állítanak a magyar kémia és vegyipar fejlődési periódusainak, de bevezetik az érdeklődőket abba is, milyen szerep jut a mérésnek és a számítástechnikának a vegyiparban.
Than Károly, a magyar kémiatudomány és a kémiaoktatás kimagasló személyisége
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
Hevesy György, a magyar Nobel-díjas vegyész
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
Kabay János gyógyszerész
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
MMKM Kohászati Gyűjtemény, Miskolc
Az újmassai Massa Múzeumnál a gyönyörű, Bükk ölelte környezet már önmagában is csodás kirándulóhely, azonban a Fazola-kohó melletti hatalmas szabadtéri terület is további kikapcsolódási lehetőséget biztosít múzeumi látnivalóink mellett a kirándulók számára.
Lillafüredtől egy karnyújtásnyira, az Anna-barlang közelében, a szép felsőhámori völgyben található az egykori Kancellária épülete, ahol a Kohászati Múzeum gazdag anyagú, érdekes kiállítása megtekinthető. A múzeum felsőhámori állandó kiállítása a magyar és az egyetemes vaskohászat fejlődéstörténetét tárja elénk az ókortól a XX. század végéig, a magyarországi vasgyártás történetét pedig a X. századtól követhetjük nyomon. A működő modellek, makettek, diorámák, eredeti filmfelvételek szemléletesen mutatják be az egyes korok vaskohászati technikáit és eljárásait.
Egy kis kovácsfejtörő
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
Tudtad? – A vas
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
"Mese, mese, mátka …” – A népmesék és a vas
Korosztály: 4-5., 6-7 évfolyam (humán)
MMKM Műszaki Tanulmánytár, Budapest
A Műszaki Tanulmánytár Magyarország egyik legkülönösebb kiállítóhelye, mely annak ellenére tekinthető múzeumnak, hogy nem rendelkezik állandó kiállítóteremmel. Egyfajta hibrid kiállítótér ez, hiszen csarnokaiban nem hagyományos értelemben vett tárlatokkal találkozhatnak a látogatók – 2006-os nyitásakor az intézmény gyakorlatilag belső raktárait tette elérhetővé, látogathatóvá a külvilág számára. Hiánypótló „tárlatról” van szó, mivel a magyar műszaki örökség eme izgalmas tárgyait korábban évtizedeken keresztül csak ideiglenes kiállításokon keresztül ismerhette meg a közönség. Három tágas csarnokban fémpolcokon, illetve szabadon állnak a műtárgyak, összesen több mint 16 ezer darab.
Kilobyte, megabyte, gigabyte – videósorozat az adattárolásról
A sorozathoz tartozó online anyagok
Korosztály: 7-8., 9-12. évfolyam (reál)
Eötvös Loránd: Turista az, aki útra kel...
A virtuális kiállításhoz kapcsolódó anyagok
Korosztály: 4-5., 6-7. évfolyam (reál)
Az írás hosszú története – röviden
Író-Szer-Tár - online játék
Korosztály: 6-7. évfolyam (humán)
Az időmérés rövid története
A 6 perces videóban az időmérést járjuk körül, külön kiemelve a Műszaki Tanulmánytárban található Mayr Gyula-féle világórát.
Telik az idő - Interaktív kép
Korosztály: 4-5., 6-7. évfolyam (reál)
A múzeum weboldala:
Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (mmkm.hu)
Az esemény szervezője:
Mozaik Múzeumtúra
Az esemény koordinátora:
Örökség Kultúrpolitikai Intézet
Az iskolai program szervezője:
Felelős Szülők Iskolája
Facebook esemény:
DEMÓ 5 – Digitális Edukációs Múzeumi Órák