Digitális Edukációs Múzeumi Órák - DEMÓ 5
2022. február 9.
A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum Magyarország egyedülálló repüléstörténeti kiállítása, ahol több mint 60.000m2-es területen lehet megismerkedni a magyar katonai repülés történetével. Az értékes gyűjtemény mellett, repülésre hangolt élményelemek is megtalálhatóak a múzeumban. A 4D mozi, a repülőgép szimulátor, a pilótaképző 3D karika és a drótkötélpálya segítségével átélhető a repülés öröme. A gyerekeket katonai akadálypálya és tematikus játszótér is várja. Néhány gépet belülről is meg lehet csodálni vagy kipróbálni azt, mennyire kényelmes egy katapultülés.
1. Il-2m3 Sturmovik
A RepTárban kiállított roncsot 1999. április 4-én találták meg a balatoni halászok. A gép, akkor már 55 éve feküdt a Balaton mélyén, ennek ellenére viszonylag jó állapotban volt. A „repülő tank” -nak is becézett gép vastag páncélzata, a légiharcokban sok pilóta életét mentette meg. A gyenge pont a páncélozott égi tankon az olajhűtő volt, a gép hasa alatt. A RepTárban kiállított gép is itt kapta a találatot, amely miatt kényszerleszállást kellett végrehajtania. A II. világháború legismertebb csatarepülőjéből mintegy 37 ezer darabot gyártottak anno. Napjainkban kevesebb, mit egy tucat Il-2-es létezik világszerte, éppen ezért felbecsülhetetlen hadtörténeti értéket képvisel.
2. MiG-21bisz Cápeti I.
Az 1990-es évek elején Taszáron alakult meg az Égi Huszárok műrepülő köteléke. Négy MiG-21bisz alkotta a szárnyas légi akrobatákat, köztük az élénksárga cápa, vicsorgó fogakkal: mostanra közismert nevén Cápeti. A nemzetközi sikereket is elért légiharc-bemutatóban, Cápetire jutott a „rosszfiú” szerepe. A köteléknek köszönhetően, a cáparuhás gép a világ egyik leghíresebb MiG-21-ese lett. A program többszöri bemutatása azonban, sokat kivett Cápetiből. Elfáradt. 1993-ban visszavonult, és a RepTárban tölti boldog nyugdíjas éveit.
3. R-26 Góbé
A Góbé, kétkormányos fém iskola vitorlázógép. Szárnyas iskolapadnak is hívják, amely elnevezést méltán ki is érdemelte, hiszen pilótanemzedékek sajátították el ezen a típuson a repülés alapjait. A Góbé a világ egyik legjobb iskolagépe, amely a mai napig alkalmazásban van. Kedvező repülési tulajdonságai egyaránt alkalmassá teszik az oktatóval végzett kétkormányos, majd az egyedül repülés feladataira.
Tervezője idősebb Rubik Ernő, Kossuth-díjas, világhírű repülőmérnök, aki 28 vitorlázórepülőt tervezett.
Idősebb Rubik Ernő - „Nincs lehetetlen”!
A RepTár a DEMO5 fókuszába idősebb Rubik Ernő repülőgép-tervezőt állítja, akinek személye elválaszthatatlan a magyar repülés történetétől. A világhírű tervező repülőgépein, több ezren sajátították el a repülés alapjait és számos világrekord felállítása fűződik a „Rubik madarakhoz”.
Idősebb Rubik Ernő repülőgép-tervező
A RepTár kisfilmje rövid bepillantást enged Rubik kivételes életművébe:
Párkereső
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 12 darabos ff
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 20 darabos ff
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 35 darabos ff
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 12 darabos színes
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 21 darabos színes
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Kirakó 35 darabos színes
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Keresztrejtvény
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Szókereső
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
Akasztófa
Korosztály: 3-4., 7-8. évfolyam
A múzeum weboldala:
Reptár - Szolnoki repülőmúzeum (reptar.hu)
Az esemény szervezője:
Mozaik Múzeumtúra
Az esemény koordinátora:
Örökség Kultúrpolitikai Intézet
Az iskolai program szervezője:
Felelős Szülők Iskolája
Facebook esemény:
DEMÓ 5 – Digitális Edukációs Múzeumi Órák