Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Digitális iskolai napok

Virtuális múzeumpedagógia és játékos tanulás a múzeumokkal!

Oldjátok meg közösen osztályoddal tematikus iskolai napjaink feladatsorát.

Kuny Domokos Múzeum

Digitális Edukációs Múzeumi Órák - DEMÓ 6

2023. március 13.

A tatai Kuny Domokos Múzeum egy vármegyei hatókörrel bíró városi múzeum. Több kiállítóhellyel is rendelkezik, úgymint tatai vár, Német Nemzetiségi Múzeum, Volt Zsinagóga épülete, Tardosi Rádiómúzeum.
A tatai vár, mely 1954 óta ad otthont a múzeumnak, s melynek feltárása és műemléki helyreállítása 1964 és 1974 között zajlott, hat évszázad építészeti jegyeit viseli magán. Ez részben földrajzi helyzetével, részben a funkciójának, valamint a tulajdonosok elképzeléseivel változásával áll összefüggésben.

A múzeum kiállításai bemutatják a vár és a város történetét, helyt adnak egy római kori freskó kiállításnak, a környék régészeti és Tata földtörténeti emlékeinek. Rendszeresen fogad be kortárs képzőművészeti kiállításokat, a Német Nemzetiségi Múzeum pedig a magyarországi német nemzetiség kultúrájának, hagyományainak bemutatását, tárgyi és kulturális emlékeinek gyűjtését látja el.
A múzeum új állandó kiállítása 2023 nyarán nyílik meg, és az Esterházy-uradalom két évszázadát mutatja majd be.


Fotó/Forrás: © Kuny Domokos Múzeum

A tatai vár visszafoglalásának eseményei – A szabadságharc záróeseményei Tatán  

Korosztály: felső tagozat (történelem)

A tatai vár visszafoglalására 1849. július 26-án került sor. Ehhez az eseményhez egy érdekes történet tartozik. Az ostrom alkalmával két ágyúgolyó is behatolt az épület belsejébe, és annak falában állt meg. Az egyiket még évtizedekkel később is őrizték ott, felirattal látták el, s ami a leginkább izgalmas az esetben, hogy a falba szorult ágyúgolyó alatt, uradalmi hivatalnokként, ugyanaz a férfi dolgozott a szabadságharcot követően, aki ’49 nyarán maga adott parancsot annak kilövésére.
A felidézet történet feldolgozásával képet kaphatnak a játékban részt vevők a szabadságharc utolsó heteiről, arról, hogy a remény, a hit még ekkor sem veszett el, ha kellett a honvédek küzdöttek, ha kellett, foglyokat ejtettek, kitartottak, ameddig csak lehetett.
A tatai vár visszafoglalásának eseményeiről ITT olvashatsz.

A tatai vár visszafoglalásának eseményei - A szabadságharc záróeseményei Tatán


Fotó/Forrás: © Kuny Domokos Múzeum

Hamary Dániel (Reformkor – Tata – Forradalom)

Korosztály: középiskola (történelem)

Hamary Dániel Tatán született 1826 márciusában. 21 évesen került Pestre, ahol a pesti egyetem orvosi karának hallgatója lett. Tanulmányai mellett azonban bekerült abba a társaságba, mely később Márciusi Ifjak néven vált ismertté. A forradalom egyik legaktívabb figurája lett, aki aztán, nemzetőrként, végig harcolta a szabadságharcot, a schwechati csatától a komáromi vár átadásáig.
A fegyverletételt követően hazatért szülővárosába, majd 1850-ben letartóztatták, börtönből börtönbe hurcolták. Szabadulását követően megszerezte orvossebészi végzettségét, majd Tatán működött magánorvosként egészen 1869-ig. Ezt követően katonaorvosnak állt.
Játékunk Hamary Dániel életútján át kíván képet adni a reformkorról, illetve a forradalom és szabadságharc eseményeiről.

Hamary Dániel életútjáról ITT olvashatsz.

Hamary Dániel (Reformkor - Tata - Forradalom)

 


A múzeum weboldala:
Kuny Domokos Múzeum (kunymuzeum.hu)

A múzeum Facebook oldala:
Kuny Domokos Múzeum

Az esemény szervezője:
Mozaik Múzeumtúra

Az esemény koordinátora:
Örökség Kultúrpolitikai Intézet

Az iskolai program szervezője:
Felelős Szülők Iskolája

Facebook esemény:
DEMÓ 6 – Digitális Edukációs Múzeumi Órák